Fellowship Awards

 

 

Upcoming Events

Chicago Midwinter Meeting SAVE THE DATE

February 20, 2020 Maggiano's Little Italy

All Events »

Member Services

Register for Member Services and pay your membership dues online.

Regions & Sections



Latest Dental World

July-August 2018

 

The Pierre Fauchard Academy

Welcomes the

Fellowship Class of 2019

 

Region 1, Europe

Trustee: Dr. Paul O'Dwyer

Belgium

Section Chair: Dr. Guy Vanderelst

 

Germany

Section Chair: Dr. Samireh Nikolakakos

Dr. Wolfram Sadowski, Gransee

Dr. Thierry Goldstein, Plaez

Dr. Sophie E Menzel, Herrsching

Dr. Wolfram Sadowski, Gransee

 

France

Section Chair: Dr. Patrick Missika

Dr. Clemence Zadikian, Montmorency

Dr. Jean-Louis Zadikian, Sarcelles

Dr. Charles Zadikian, Paris

 

Italy

Section Chair: 

Dr. Brian O'Connell

Lebanon

Dr. Amine Naim El Zoghbi

 

Monaco

Section Chair: 

 

Poland

Section Chair: Dr. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska

 

Portugal

Section Chair: Prof. Dr. Maria Soao Rodrigues

 

Romania

Section Chair: Dr. Corneliu Amariei

 

Spain

Section Chair: Dr. Josep Maria Ustrell Torrent

 

Switzerland

Section Chair: Dr. Roland Sollner

 

United Kingdom

Dr. James W Aquilina, Bromley

Dr. Asid H Chatoo, London

Dr. Oliver Cvekus

Dr. Koray Feran

Dr. Sandy Ghattas

Dr. Tirza C Harely

Dr. Andre J Hedger

Dr. Mark Hughes

Dr. Sam Koh

Dr. Angelo Lazaris

Dr. Justin K Liu

Dr. Derek Mahony

Dr.Dennis Nalbandian

Dr. Khan Osborne

Dr. Seema Sharma

Dr. Michael Trenouth

Dr. Annalene Weston

Dr. Fadi Yassmin

 

Region 2, Northeast USA

Trustee: Dr. Ken Van Meter                            

Connecticut

 Section Chair: Dr. Robin Santiago

 

Maine

Section Chair: Dr. Rockwell Davis

 

New Jersey

Dr. Manuel Cordero, Sewell

 

New York

Section Chair: Dr. Amarilis Jacobo

Dr. Sean McLaren, Rochester

Dr. Richard Andolina, Jr., Hornell

Dr. Mark R. Slavin, Utica

Dr. Maureen Sullivan, Amherst

Dr. Binod K. Verm, Manhasset Hills

Dr. Kendra J. Zappia, Albany

Dr. Erin M. Prunty, Hopewell 

Dr. Mina C. Kim, New York

Dr. Laura F. Johnstone, Burnt Hills

Dr. Maybelle J. Hwang, Saratoga Springs

Dr. Geoffrey R. Gamache, Averett Park

Dr. Michael J. Donato, Staten Island

Dr. Christopher W. Calnon, Rochester

 

Maryland

Section Chair: Dr. Charles Fine

Dr. Dennis Stiles, Gaithersburg

Dr. Chrisopher Liang

Dr. Dennis Stiles, Gaithersburg

 

Massachusetts

Section Chair: Dr. Andrea Richman

Dr. Michael A. Cooper, Whitinsville

Dr. Kadambari Rawal, Boston

 

Pennsylvannia

Section Chair: Dr. Linda Himmelberger

 

Rhode Island

Section Chair: Dr. Barbara Mancini Cavicchio

Dr. Victoria J Baeger, Rumford

Dr. Stephen J Puerini, Jr, Cranston

Dr. Steven J Saccoccio, Cranston

Dr. Ibrahim A Shihadeh, Cranston

 

Washington D.C.

Section Chair: Dr. Claudia Cotca

 

 

Region 3, Southeast USA

Trustee: Dr. Cheryl Billingsley

Alabama

Section Chair: Dr. Steven J. Filler

 

Florida

Section Chair: Dr. Matthew Waite

Dr. Neel Bhattacharyya, Gainesville

Dr. Rodigo Neiva, Gainesville

Dr. John Hardeman, Gainesville

Dr. Robert J Miller, Delray Beach

 

Georgia

Section Chair: Dr. Louvenia Rainge

 

Jamaica

Section Chair: Dr. Irving fitz Godfrey Mckenzie

 

Louisianna

Section Chair: Dr. Laurie Moeller

 

Mississippi

Section Chair: Dr. Peter Boswell

 

North Carolina

Section Chair: Dr. Scott Vines

Dr. Matthew G Young, Hendersonville

 

Puerto Rico

Section Chair: Dr. 

 

South Carolina

Section Chair: Dr. Sarah Godbold-Machowski

 

Tennessee

                                              Section Chair: Dr. Reuben N. Pelot III                                         

 Dr. William F Drake, Jr, Maryville

Dr. James D Erpenbach, Knoxville

 

Virginia

Section Chair: Dr. Jennifer L. Hankle

Dr. Caitlin S Batchelor, Harrisonburg

Dr. Tegwyn Brickhouse, Richmond

Dr. Laurie C Carter, Richmond

Dr. Vince Dougherty, Falls Church

Dr. Ashley Epperly, Richmond

Dr. Samuel W Galstan, Chester

Dr. Mike Gorman, Centerville

Dr. Dani Howell, Suffolk

Dr. Audra Jones, Richmond

Dr. Greg Kontopanos, Richmond

Dr. David Marshall, Norfolk

Dr. Elizabeth Miller, Henrice

Dr. Peter Murchie, Manakin

Dr. Edward Mustian, Richmond

Dr. Anthony Peluso, Norfolk

Dr. Eric Roper, Mechanicsville

Dr. Cynthia Southern, Pulaksi

Dr. Stephanie Voth, Henrico

 

Region 4, Midwest USA

Trustee: Dr. Ghabi Kaspo

Illinois

Section Chair: Dr. Paul E. Obrock

 

Indiana

Section Chair: Dr. John W. Drone

Dr. G. Thomas Cloyd, Clinton

Dr. Amanda F. Miller, Greenwood

Dr. David L. Hayhurst, Evansville

 

Kentucky

Section Chair: Dr. Thomas A. McConnell

 

Michigan

Section Chair: Dr. Sherill L. Behnke

Dr. Craig Goldin, Bloomfield

Dr. Vaijanthi M Oza, Pontiac

Dr. Carl Piontkowski, Rochester Hills

 

Ohio

Section Chair: Dr. Kim L. Gardner

 

West Virginia

Section Chair: Dr. Robert L. Wanker

Dr. Hiba Qari, Morgantown

Dr. Kimberly Zaremba-Rabatin, Morgantown

 

Wisconsin

Section Chair: Dr. Eugene B. Shoemaker

Dr. Mark Boldt, West Allis

Dr. Eric T Childs, Oshkosh

Dr. Daniel J Nencka, Wauwatosa

Dr. Matthew D Roggensack, Madison

Dr. Katie A Satula. Hales Corners

 

Region 5, Western USA

Trustee: Dr. Denise Habjan

Alaska

Section Chair: Dr. James Cerney

 

Arizona

Section Chair: Dr. Raymond Tanaka

(H) Mr. Kevin Ealre, Phoenix 

Dr. Paul Smith, Glendale

Dr. Ann Hammi Blue, Phoenix

Dr. Jennifer Enos, Chandler

 

Northern California

Section Chair: Dr. Jeffrey Rosa

 Dr. Michelle Brady, San Anselmo

Dr. Bryan Judd, Roseville

Dr. Upen Patel, Sacramento

Dr. Troy Schmedding, Walnut Creek

Dr. Jennifer Perkins, San Francisco

Dr. Mark Kirkland, Pacifica

Dr. Parati Iyer, Palo Alto

Dr. Tim Patel, Walnut Creek

Dr. Vlad Shuster, San Francisco

Dr. Claire Tyler, Novato

Nima Aflatooni, Sacramento

 

Southern California

Section Chair: Dr. John Taylor

Dr. Wendy Gregorious, Loma Linda

Dr. Saro Setian, Torrance

Dr. Rodney Turner

 

Hawaii

Section Chair: Dr. Andrea Braun

Dr. Nora Harmsen, Honolulu

Dr. Scott Morita, Honolulu

Dr. Dennis Nagata, Honolulu

Dr. Candace Wada, Honolulu

 

Idaho

Section Chair: Dr. Gregory J. Bengtson, DDS

Dr. Shaun M. Whitney, Coeur D'Alene

Dr. Devin Stampfli, Boise

Dr. D. Gary Evers, Lewiston

 

Nevada

Dr. Brad Wilbur

 

Oregon

Section Chair: Dr. Weston Heringer Jr.

Dr. Kasra Rafia, Lake Osmego

Dr. Michael Matsuda, Portland

Dr. Kasra Rafia, Lake Osmego

 

Utah

Section Chair: Dr. Richard Engar

Dr. David L Alvord, South Jordan

Dr. Richard Bauman, Millcreek

Dr. Thomas Brickey, Salt Lake City

Dr. Mark Durham, Sandy

Dr. Michael Smuin, Vernal

 

Washington

Section Chair: Dr. Charles R. Anderegg

Dr. Beatrice Gandara, Seattle

Dr. Wilma Shen, Mercer Island

Dr. Christine Shigaki, Seattle

 

Montana

Section Chair: Dr. Roger L. Kiesling 

 

 

Region 6, Canada

Trustee: Dr. Lisa Bentley

British Columbia

Section Chair: Dr. David Zaparinuk

 

Western Provinces

Section Chair: Dr. G. Michael Prestie

Section Co-Chair: Dr. Nancy Auyeung 

Dr. Rene Chu, Manitoba

Dr. Aaron H.C. Kim, Manitoba

Dr. Patricia L. Ling, Manitoba

Dr. Todd Graham, Saskatchewan

Dr. Alan Heinrichs, Saskatchewan

Dr. Drew Krainyk, Saskatchewan

Dr. Loui Kriel, Saskatchewan

Dr. Walter Siqueira, Saskatchewan

Dr. Hilary Stevens, Saskatchewan

Dr. Derek Lloyd Thiessen, Saskatchewan

Dr. Heather D. Torrie, Saskatchewan

Ontario

Section Chair: Dr. Janet S. Leith

Dr. Leonard John Bajcer, Mississauga

Dr. David Andrew Brown, New Market

Dr. Stephen Joel Ganbar, Mississauga

Dr. Kim Hansen, Prescott

Dr. Kate Kerr-Lawson, Kincardine

Dr. Karen Margaret Lederer, Newmarket

Dr. Aviv Ouanounou, Toronto

Dr. William Rodriguez, Mississauga

Dr. Anthony Tao, Richmond Hill

Dr. Lawrence Daniel Watral, Thunder Bay

Quebec

Section Chair: Dr. Sam Sgro

Dr. Bassel Kano

Dr. Benoit Desroseirs

Dr. Francois Parent-Leveille

Dr. Guy Lafrance

Dr. Hilal Sirhan

Dr. Isabelle Fortin

Dr. Jean-Sebastien Charette

Dr. Lisa Kattan

Dr. Marc Robert

Dr. Marie-Claude Desjardins

Dr. Mario Frotin

Dr Nicholas Gosselin

Dr. Nicolas Laliberte

Dr. Stephane Bisson

Dr. Zovinar Der Khatchadourian

 

Atlantic Provinces

Section Chair: Dr. Alfred Dean

Dr. Tarek El-Baily, Edmonton

Dr. Paul Gerard Hurley, Kippens

 

Region 7, Latin America

Trustee: Dr. Felipe Jimenez

Argentina

Section Chair: Dr. Ana Pereira

 

Bolivia

Section Chair: Dr. Marco Antonio Toledo

 

Brazil

 

Chile

 

Columbia

 

Costa Rica

Section Chair Dr. Ronald De La Cruz Rojas

 

Dominican Republic

 

Mexico

Section Chair: Federico Perez Diez

Dr. Roberto A Wuotto Diaz Ceballos

Dr. Rogelio Hugo Ramirez Delgado

Dr. Sergio Ariosto Hernandez Delgado

Dr. Ramon Eduardo Carranza Fernandez

Dr. Edgard Hernandez Gutierrez

Dr. Carlos Enrique Solis Moran

Dr. Rafael Arriaga Mmoreno

Dr. Cynthia Navarro Parra

Dr. Jesus Mario Herrera Rivadeneyra

Dr. Jorge H Villarreal Rodriguez

Dr. Jorge Fernano Perez Rueda

 

Peru

 

 

 

Region 8, Australasia

Trustee: Dr. Deborah Cockrell

Australia

Dr. Andre Bendyk, Adelaide

Dr. Andrew Bochenek, Perth

Dr. Andrew Brostek, Noranda

Dr. Alan Broughton, Adelaide

Dr. Andrew Cattermole, Malvern

Dr. Agnieszka Frydrych, Dalkieth

Dr. Alastair Goss, Adelaide

Dr. Alex Holden, Milsons Point

Dr. Adam Keyes-Tilley, Melbourne

Dr. Andrei Locke, Glen Iris

Dr. Alan Mann. Adelaide

Dr. Alain Middleton, Milsons Point

Dr. Alan Nerwich, Sydney

Dr. Alan Reid, Cheltenham

Dr. Brian Shakenovsky, Sydney

Dr. Arthur Shizas, Glenside

Dr. Andrew Smith, Mount Lawley

Dr. Anthony Sved, Chatswood

Dr. Andrew Thompson, City Beach

Dr. Andrew Thomson, Brisbane

Dr. Andrew Trott, Lockleys

Dr. Peter Waltham, Sandringham

Dr. Barbara Woodhouse, Spring Hill

 

New Zealand

 

 

Region 9, Asia

Trustee: Dr. Myrna Bañez

Cambodia

Dr. Amir T Tashloo

 

Hong Kong

Section Chair: Dr. Jeffrey Y.S. Tsang

 

India

Section Chair: Dr. N. Sridher Shetty

 

Japan

 

Malaysia

 

Myanmar

Dr. Ye Myint Aung, Yangon

Dr. Thant Sin, Yangon

Dr. Naing Win Tun, Yangon

Dr. Nay Aung, Yangon

Dr. Moe Tin, Yangon

Dr. Tun Min Latt, Yangon

Dr. Saw Mra Aung, Yangon

Dr. Hitay Koon, Yangon

Dr. Khin Zaw. Yangon

 

Pakistan

 

Philippines

Section Chair: Olegario G Clemente, Jr.

Dr. Steve Mason

 

Singapore

Dr. Egwin J Yeo

 

Thailand

Dr. Anusak Sintapanont, Bancock

 

Region 10, Central USA

Trustee: Dr. Hal E. Hale

Arkansas

Section Chair: Dr. Mark S. Murphy

  

Colorado

Section Chairs: Dr. Carrie Mauterer

 (H) Mrs. Shelly Fava, Denver

 

Iowa

Section Chair: Dr. Adam Fuller

 

Kansas

Section Chair: Dr. Hal Hale

Dr. Patrick Moriarty, Lawrence

Dr. Jill Jenkins, Leawood

Dr. Gilbert Omido, Andover

Dr. Mariah Frazier, Wichita

Dr. Ted Mason, Wichita

Dr. Mitchell Hopkins, Prairie Village

Dr. Ricky Smith, Burlington

Dr. Brett Ferguson, Overland Park

Dr. Crystal Walker, Maize

 

Minnesota

Section Chair: Dr. Alejandro Aguirre

 

Missouri

Section Chair: Dr. Jon Copeland

 Dr. Brett Ferguson, Overland Park

Dr. Tisha Kice-Briggs, Kirksville

Dr. Philip Loida, St. Genevieve

Dr. J.C. Standlee, Jefferson City

Dr. David Urbanek, Ellisville

Dr. Jody Vance, Stafford

 

Nebraska 

Section Chair: Dr. Roger K. Curry

Dr. Julie A Marshall, Lincoln

Dr. Diane L Ochuba

Dr. John P Wewel, Omaha

 

Oklahoma

Section Chair: Dr. Matt Cohlmia

Dr. Adelaide Allen-Steed, Oologah

Dr. Drew R Hendrix, Kingfisher

Dr. Jeffrey F Hermen, Oklahoma City

Dr. Philip J Power, Oklahoma City

 

Texas

Section Chair: Dr. Roger Macias Jr.

Dr. Kurt Loveless, Lubbock

 

Region 11, Africa

Trustee: Dr. Pankaj Patel

East Africa

Section Chair: Dr. Tom Ochola

Dr. Isabella Ayagah, Nairobi

Dr. Nicholas Gichu, Nairobi

Dr. Joyce Gitangu, Nairobi

Dr. Rosaline Kigmura, Nairobi

Dr. Beatrice Mbira, Nairobi

Dr Jitendraray Nathwani

Dr. Ronald Nguru, Nyeri

Dr. Edward Odoyo, Kismu

Dr. Sajida Pirani, Nairobi

Dr. Ogola Vitalis

Dr. Veronica Wangari, Nairobi

 

North Africa

Section Chair: Dr. Ahmed Adel Mohamed Abelhakim